Gönül Penceremde Su

Advertisement

GÖNÜL PENCEREMDE SU
Belki de en basit anlatımlardan birisidir, iki hidrojen ve bir oksijen atomundan meydana gelen bileşim demek. Oysa su, bu demek değildir. Yaşamın kendisidir su. Cihanın olmazsa olmazı,yeryüzünün efendisidir su. O tüm canlılara dünya üzerindeki serüveninin başından sonuna kadar eşlik edendir. Alternatifi olmayan şifa kapısıdır. Su, dünya yüzündeki arınma kaynağımızdır, yaşam iksirimizdir, ilacımızdır. Kerpiç evlerin harcında, tuğlamızın yapısındadır su. Ekmeğimiz suyla şekil alır. Huzurun ve enerjinin ana kaynağına su ile ulaşılır. Çünkü yaşamın ve kudretin kendisidir su. Sevgidir su, sevene sevgilidir. Su candır, canla ilgilidir.

2016-afis1Nehirlerin kenarına, denizlerin dibine şehirler kuran insanlığın ortak sevdasıdır su. Su için yapılır bütün savaşlar. Bütün anlaşmalara imza atan kalemlerin mürekkebi sudur. Hürrem’in gözlerine çektiği sürme sudur. Ferhat’a aşkına kavuşması için şart koşulan tek şey sudur. Gelin kızların avuçlarına yakılacak kına su ile karılır. İnananlar için yaradanın huzuruna o su ile abdest alınarak varılır. Bütün şairler ilhamını sudan alır. Gönül penceremde su o yüzden ardır, arlıktır. Su mahirdir, hüner doludur, mucizevî bir varlıktır. İnsan doğduğunda yıkanıyor, öldüğünde yine yıkanıyordu. Su, benim gözümde insanı hem karşılayan hem de uğurlayandı. Hayat yoldaşıydı insanın. Yolcuya yoldaştı. Çiftçinin dilindeki duaydı. Karadağ’ın asi çocukları Yılkı atlarının ağustos ayında en büyük özlemiydi su. Mutfak penceremizin altını bekleyen sarı kedinin tabağına döktüğüm her bardak suda sevdalandı o kedi bana. Pervazımızdaki menekşeleri küstürürdük o su olmadan. Su hürmetti bende. Avuçlarına döktüğüm suyu güneş yanığı yüzüne çarptığında çok şükür demesiydi babamın. Şimdi daha bir anlıyorum suyun kıymetini. Onsuz bu dünyanın daim
olmayacağını. O yüzden hepimizin üzerine bir sorumluluk düşmektedir.

İnsanlar suyun kıymetini bilmedikçe su kaynakları insanlığın ihtiyacını gideremez hale gelecektir. Bunun için su israfından sakınmalı, akılcı ve teknolojik yaklaşımlarla elimizdeki suyun korunması yoluna gitmeliyiz. Kara kıtada insan onuruna yakışmayacak suyun bile hala tüketilmesi bize çok şey anlatmaktadır. İnsanlık onurumuz için su, su için bilinç ve tasarruf gerekmektedir. Su her yönüyle berekettir. Ekmek kapısıdır. Birçok hanenin çarkını su döndürmektedir.

İnsan suyu sevsin yeter ki, suyun izzeti de ikramı da tamdır. Çünkü su istihdamdır. Ülkemizde insana, yaşama ve suya odaklı birçok kurum ve kuruluşun bünyesinde görev alan insanlar suya endeksli hizmetlerde görevlendirilerek istihdam edilmektedir. Su geçip gittiği her coğrafyada tarımı adeta şahlandırmakta, tarım arazilerine can vermekte, dolayısı ile tarımla uğraşan nüfusa da ekmek götürmektedir. Tarım hayat bulduğu sürece doğrudan ve dolaylı olarak birçok setörü canlandırmaktadır. Ben koca bir şehrin bütün
fırınlarında, birçok gıda fabrikasının dumanında, babamın alın terini görüyorum. Bu çayın şekerinde, bu ekmeğin buğdayında, bu koca şehrin tebessümde benim babamın da payı var diyorum.

Bir şefkat deryasıdır su, rızık verendir. Doyurandır. O durgun olsa da doyurur, coşkun olsa
da. Barajlar, hidroelektrik santralleri, arıtma tesisleri hep insan içindir. Bu sektörlerdeki istihdamlar
yöre halkının yaşam kalitesine ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. Su nerede ise
insanı oraya çağırır, büyük şehirlere olan göçün önüne bir set gibi durur. Su toprağı savunur, insanı
korur.

Üç tarafı denizlerle kaplı ülkemizin bütün gölleri, kaplıcaları turizm alanında da bizlere birçok istihdam alam sunmaktadır. Böyledir su, anne merhametindedir, bir babanın koruyan, kollayan varlığı gibidir. Eli öpülesidir. Yüzüne bakılasıdır. Baş üstünde tutulasıdır. Bizlere bahşedilen en büyük nimetlerden birisi olan suyun azizliğini ve kıymetini bilmeli, onu israf etmekten sakınmalıyız. Bu en doğrusudur. Nasıl ki insan için su varsa, su ve su kaynaklarının korunması için de insan vardır. Ekmek getiren ele hürmet etmek edeptir bizde, ardır. Ve bir yüreği vardır suyun. Kadri bilindikçe coşkun akası gelir. Hoyratça kullanıldıkça cihanı yakası gelir. Ve bir hürmet bekler su insanlıktan. Vermiş olduğu tüm imkânlar, ikramlar, izzetler ve hizmet adına. Su insan için kaynağından çıkmaya ve insanlık başta olmak üzere tüm canlılar için akmaya devam edecektir. Vardıkça insanlık o vefanın tadına.

Mehmet Furkan ŞAŞMA

Advertisement

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.